0352 222 33 68
Logo
TEDAVİLER
Dentalara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İmplant

DENTAL İMPLANT NEDİR?
Diş İmplantı, çeşitli nedenlerle eksilen dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiğine yerleştirilip diş kökünü taklit eden inorganik yapılardır. Üretim materyali genellikle Titanyum’dur ancak son zamanlarda Titanyum - Zirkonyum karışımı alaşımdan üretilen implantlar da kullanılmaya başlanmıştır. İmplantlar zamanla çene kemikleri ve yumuşak dokularıyla uyum sağladığından doğal diş köklerine en iyi alternatiftir.

TEDAVİ SÜRECİ
İmplant yapılırken çene kemiği lokal anestezi ile uyuşturulur ve kemikte implantın yuvası hazırlandıktan sonra oldukça basit bir şekilde yerleştirilir. Yapılan işlem teorik olarak “cerrahi işlem” olarak geçse de gelişen teknolojiler sayesinde son derece kolay ve ağrısız olarak yapılabilir.

İYİLEŞME SÜRECİ
İmplantın yerleştirilmesinden sonra 4-7 gün içerisinde yumuşak dokular hızlıca iyileşmeye başlar. İmplantın çene kemiğine tam anlamıyla tutunması ise 2-6 ay arası bir süreçtir. Bu süreçte sabit veya hareketli geçici protezlerle fonksiyon ve estetik nispeten sağlanabilir. Daha sonra asıl protez aşamasına geçilebilir. Geleneksel porselen yada hareketli protezlere göre daha iyi ve daha etkin çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlarken, aynı zamanda estetik açıdan yüze daha doğal bir görünüm verir.

İMPLANTLARIN MARKASI ÖNEMLİ MİDİR?
İmplantlar da aklınıza gelebilecek çoğu üründe olduğu gibi yapı ve içeriklerine göre kalite sınıflamasına girer. Vida yapısı, yüzey özellikleri, alaşım yapısı, alaşım materyalleri ve oranları gibi teknik özellikler seçilecek implant markası için belirleyici faktörlerdir. Muayeneniz sırasında, bu özellikleri bilen bir uzman hekim size en uygun implant için tavsiyede bulunabilir. Bu noktada implantı uzman (çene cerrahisi uzmanı veya periodontolog) diş hekimlerine yaptırmanız önem arz eder.

İMPLANT PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?
İmplantlar halen geleneksel kron-köprü ya da hareketli protezlere nazaran daha maliyetli tedaviler olsa bile belli durumlarda kritik çözüm odağı olması, hastaya sağladığı konfor, kaybedilen fonksiyon ve estetiği yeniden iade etmesi maliyetin önüne geçmektedir.


HER HASTAYA İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ?
İmplantlar yapısal olarak çeşitli genişlik ve uzunluğu olan yapılardır. Bu nedenle hekiminiz implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin kalınlık ve yüksekliğini değerlendirerek size en uygun implant boyutlarını seçer. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Genel sağlık durumu iyi olan herkese, çene kemiklerinde anormal bir zayıflık görülmediği sürece implant uygulanabilir. Diabet (şeker hastalığı) kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, kanser gibi rahatsızlıkları bulunan hastalara ise rahatsızlıklarıyla alakalı tahlil ve tetkik sonuçları uygun olduğunda yine implant uygulanabilir.