0352 222 33 68
Logo
TEDAVİLER
Dentalara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş Beyazlatma-Bleaching

Diş beyazlatma işlemi, pek çok nedene bağlı olarak renk değiştiren veya sararan dişlerin rengini, kişiye göre değişebilen derecelerde birkaç ton açmak için uygulanan bir çözümdür. Dişlerin yapısal tabakalarında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.

İçtiğimiz çay, kahve, kola, sigara, içerisinde renklendirici bulunan bütün içecekler, hazır meyve suları, kırmızı şaraplar, nar suları vs. renklendirici ajanlar içerir. Yıllar geçtikçe dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında biriken renkli organik ve inorganik maddeler sonucu dişler koyulaşır.


Rengi koyulaşmış veya sararmış dişlere porselen kaplama, kompozit dolgu vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da isimlendirilen kalıcı diş beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler kişiye göre değişebilecek derecede birkaç ton beyazlamış olur. Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde yapılabilir;

•  Ofis tipi beyazlatma (Office bleaching)
  Ev tipi beyazlatma (home bleaching)

Ofis tipi beyazlatma poliklinik ortamında beyazlatma ajanının direkt olarak dişe uygulanmasıyla yapılan beyazlatma yöntemidir. Bu işlem yaklaşık 1 saat sürer, diş renginin açılma durumuna göre birkaç seans işlemi yenilemek gerekebilir. 

Ev tipi beyazlatma ise dişlerden alınan bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan bir plak içerisine beyazlatma ajanını hastanın kendisinin günlük tatbiki ile yapılır. Bu tedavi ortalama 1-4 hafta arasında sürer. 

Kalıcı diş beyazlatma işleminde diş renginin ne derecede beyazlayacağının bilgisini önceden vermek mümkün değildir. Buna karşın en güvenli yöntem işlem öncesi ve sonrası fotoğraf almaktır. Ayrıca tedaviden sonra kişinin özellikle ilk birkaç hafta çay, kahve, sigara, meyve suları, kırmızı şarap vb. renklendirici içeceklerden uzak durması gerekir. 

Diş beyazlatma işlemi, diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa daha etkin ve güvenlidir.