0352 222 33 68
Logo
TEDAVİLER
Dentalara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Endodonti kelime anlamı itibariyle “diş içi” anlamına gelir. Diş sinirleri ve diş kökünü çevreleyen dokulardaki hastalıkların tedavisini kapsayan diş hekimliği dalıdır. Diş ağrısının, soğuk-sıcak hassasiyetinin, diş apselerinin, renklenmiş dişlerin, akut ya da kronik travmaya bağlı zarar gören dişlerin tedavisi endodontik tedavi kapsamına girer. Kök-kanal tedavisi endodontinin birincil tedavi şeklidir.

Kanal tedavisi, dişin içinde bulunan damar-sinir ağının çıkarılması, oluşan kanal boşluğunun uygun forma dönüştürülmesi ve bu boşluğun bio-uyumlu materyallerle doldurulması işlemidir. Dişte kendiliğinden ve/veya genellikle gece damar atar tarzda başlayan ağrıları dişe kanal tedavisi gerektirir. Ancak bazen ağrı vermeyen diş dahi canlılığını kaybetmiş olabilir (nekroz) ve yine kanal tedavisi gerektirebilir.

Kanal tedavisi yapılan diş, sinirleri alındığı için sıcak-soğuk benzeri uyaranlardan etkilenmez. Fakat tedaviden sonraki ilk birkaç hafta hafif bir ağrı ve çiğneme sırasında hassasiyet olabilir. Yapılan işlemler sonucu özellikle kök ucundaki dokuların iyileşmesi sırasında bu tepkilerin görülmesi normaldir.

Kök kanal tedavisi yüksek başarı oranlarına rağmen (%90 üzeri), tüm tıbbi uygulamalarda olduğu gibi sonuçları için garanti vermek mümkün değildir. Bazı durumlarda kanal tedavisinin tekrarı, tedavi edilen dişe cerrahi müdahale (kök ucu rezeksiyonu) veya dişin çekimi gerekebilir.