0352 222 33 68
Logo
TEDAVİLER
Dentalara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Estetik Diş Hekimliği

1-ZİRKONYUM DİŞLER
2-EMPRESS(FULL PORSELEN) DİŞLER
3-LAMİNATE (Lamine) KRONLAR
4-DİŞ ETİ DÜZENLEMELERİ

1-ZİRKONYUM

2-EMPRESS
 Basınç altında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramik pişirilerek elde edilen, dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Metal alt yapı yoktur. Tamamı seramikten oluşur. Full porselen dişler de denilebilir.

2.1-Empress Uuygulamasının Avantajları Nelerdir
Metal alt yapı bulunmaması ve full seramik içerikli olması nedeniyle  doğal dişlerdeki gibi şeffaf  görüntü verir. Işığı yansıtma ve geçirme özellikleri çok iyidir. Ayrıca kullanılan özel yapıştıcılar da bukalemun etkisi  vererek istenen ideal rengi ve şeffaflığı sağlar Böylelikle daha doğal bir diş estetiği yakalanmış olunur.

2.2-Hangi Dişlere Empress Yapılır? Hangi Dişlere Empress Yapılmaz?
Estetiğin önem kazandığı ön bölge kesici, küçük azı dişleri ve bu bölgedeki tek diş eksikliklerinde empress diş kaplamaları yapılır. Çiğneme kuvvetlerinin ve yan kuvvetlerin arttığı arka bölge dişleri olan büyük azılarda, yan yana birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge restorasyonlarda empress diş kaplamaları tercih edilmez. Bu durumlarda estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum diş kaplamaları ilk tercihtir.


2.3-Eski kaplamalarım, köprülerim diş etimde  siyah gölgeler oluşturuyor, Full porselen (Empress) 'in  bu konuda avantajı var mı?
Metal alt yapılı porselenlerde diş etinde metal yansıması söz konusudur; ancak empressler doğal dişe yakın görüntü verirler ve dişetleriyle uyumu oldukça iyidir.

2.4-Empress mi? Zirkonyum mu?
Her ikisi de metal alt yapı içermeyen güçlendirilmiş özel porselenler olmalarıyla mükemmel estetik ve biyolojik uyum sağlar. Üstün ışık geçirgenliği ve doğal görünümü nedeniyle empressler ön bölgede kullanılırken , estetik ve yüksek direnç taleplerinin bulunduğu durumlarda zirkonyumlar tercih edilir.


3-LAMİNATE (LAMİNE) KRONLAR
Lamine latince yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm kadar inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

3.1-Lamine kronlar hangi durumlarda yapılır ?
- Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renklenme olan dişlerde                                                      
- Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde, 
- Ayrık olan dişleri birleştirmede (diastema kapama),
- Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
- Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
- Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde öncelikle  ortodontik tedavi önerilir. Ancak bazı durumlar ortodontik tedaviye  alternatifi olarak lamine kronlarda yapılır.

3.2- Lamine kronların yapılamadığı durumlar nelerdir?
Çene bozuklukları ve dişlerde kapanış bozukluğunda,  tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar varlığında,   ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

3.3- Lamina diş tedavisi ne kadar zaman içinde yapılır?
Eğer diş etleriniz de bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde işlem tamamlanır.

3.4-Lamina dişlerin ömrü ne kadardır ?
Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Diğer sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden ve diş yüzeyine çok iyi bağlanan yapıştırma sistemleri nedeniyle uzun yıllar hizmet ederler. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.


4-DİŞETİ DÜZENLEMELERİ (PEMBE ESTETİK)
 
Gülüş tasarımında diş etlerinin simetrisi ve gerektiği kadar görünmesi oldukça önemli ve tamamlayıcı bir unsurdur. Güldüğümüz zaman diş ve diş etinin birleşim sınırı görünmelidir. Gülüş esnasında olması gerekenden daha fazla diş etinin görünmesi estetik değildir. Bu sorun basit bir cerrahi işlemle kolaylıkla düzeltilebilir.

Ayrıca Gummy Smile terimi ile anlatılan, konuşurken ve özellikle gülerken diş etlerinin çok fazla görünmesi durumunu,  Botox uygulaması ile cerrahi müdehaleye gerek kalmadan düzeltilebilir. Özellikle üst dudakta, dudak alt sınırına dermal dolgu maddeleri ile volüm kazandırılıp, diş etinin daha az görünmesi sağlanabilir.  Gummy Smile olan hastaların genellikle üst dudakları daha ince olduğu için bu uygulama ile yüz estetiğinin dengesini sağlanmakta ve daha estetik bir gülümseme elde edilmeketedir.