0352 222 33 68
Logo
TEDAVİLER
Dentalara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Zirkonyum Porselen Kaplama

Son yıllarda ağız ve diş sağlığı alanında estetik beklentiler artmış, özellikle ön dişler bölgesinde fark edilir yapaylıktan ziyade doğallığa dönülmüştür. Uzun yıllardır kullanılan metal destekli porselen sistemlerde ışık geçirgenliğinin olmaması ve metalin grimsi renginden kaynaklanan doğal görünümün sağlanamaması ve zaman zaman kişide alerjik reaksiyonlara neden olması metal destekli porselen sistemlerini terk ettirmeye başlamıştır.

Zirkonyum, dişetleri için doku dostu olma özelliği, metal alt yapı kadar sağlam oluşu, en önemli olarak da yüksek ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişe yakın son derece estetik duruşu ile metal destekli porselenlerin önüne geçmiştir. 

Dişteki estetik görünüş kalitesi yüksek, ışık geçirgenliği fazla olduğundan görünüşü doğal dişe yakındır. Kullanılacak porselen bloklar tamamen dijital teknikler ile hazırlandığından hata paylarını minimum düzeye indirmiştir.


Zirkonyum porselenler oldukça hassas bir çalışma ile üretildiklerinden aşındırılmış diş yüzeyine birebir uyum gösterirler. Bu sayede zirkonyum porselen ile diş arasında bakterilerin sızabileceği bir aralık kalmadığı için diş çürüğü riskini belirgin derecede azaltmış olur. Düzenli kontroller yapıldığında ve ağız hijyenine dikkat edildiği çok uzun yıllar kullanılabilir.

Zirkonyum kaplamaların en önemli avantajlarından biri metal içermediğinden alerjisine de sebep olmaz.