0352 222 33 68
Logo
TEDAVİLER
Dentalara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dişeti Hastalıkları ve Tedavisi (Periodontoloji)

Ağız boşluğunda dişleri çevreleyen tüm yumuşak ve sert dokuların gelişimsel ve patolojik anomalilerin teşhis ve tedavisiyle ilgilenen hekimlik dalıdır. Çalışma alanı genellikle dişetidir. 

• Diş eti kanamaları
• Diş eti büyümeleri ve renk değişimleri
• Diş eti çekilmeleri
• Diş eti çekilmeleri ile birlikte dişleri destekleyen çene kemiğindeki erimeler
• Dişlerin destek dokularında zayıflamaya bağlı sallanmalar ve diş kayıpları
• Aşırı ağız kokusu   periodontolojinin çalışma alanlarıdır.


Dişeti hastalıkları genellikle kişinin ağız hijyenine dikkat etmemesi, uygun diş fırçalama alışkanlığının olmaması, rutin diş hekimi kontrollerine gitmemesi, kapanışı uyumlu yapılmayan dolgular, uyumsuz protezler ve kullanılan sistemik ilaçlardan kaynaklanmaktadır.

Diş eti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisinde ilk basamak diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesidir. Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki belirgin ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksik maddeler ağızdan uzaklaştırılmış olur. Diş eti hastalıklarının erken safhalarında uygulanan bu işlemlerden başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Dişeti hastalığı ilerlemiş hastalarda artık belirgin dişeti çekilmeleri başlar ve genellikle bu durum ağrılıdır, cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı, derin ceplerdeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamdan uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek, iltihaplı dokuları almak ve diş etlerine kolay temizlenebilmesi için uygun şekli vermektir. Cerrahi müdahalelerden sonra kısmi dişeti çekilmeleri olsa bile dişetinin sağlığına kavuşmasıyla hastanın şikayetleri belirgin derecede azalır.