0352 222 33 68
Logo
TEDAVİLER
Dentalara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ortodonti

Neden Ortodonti?

Çapraşık dişleri düzeltmek; kapanma bozukluklarını düzeltmek; dişler arasındaki boşlukların kapatılması; diş ve dudakları düzgün hizalamak amacıyla ortodontik tedaviden yararlanılabilir.

Ortodontik tedavi sadece görsel olarak düzgün dişlere sahip olmanız için değil, aynı zamanda sağlığınız için de oldukça önemlidir.

Düzgün dişlere sahip bireyler, dişlerini daha rahat bir şekilde fırçalayabildikleri için, ağız hijyenleri daha iyidir.

Çapraşık dişlere sahip bireyler, tam olarak çiğneme yapamazlar; bu durum da, sindirim sisteminde birtakım problemlere neden olur.

Ayrıca düzgün yerleşmemiş üst ve alt ön dişler, ortodontik tedavi ile düzeltilebilecek konuşma bozuklukları yaratabilirler.

Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemler oluşabilir.

Özellikle bazı vakalarda, ortodontik tedavi estetik olarak inanılmaz değişimler yaratabilir.


Ortodontik Tedavim Ne Kadar Sürer?

Nasıl gülümsemeniz sadece size ait ve benzersizse, göreceğiniz ortodontik tedavi de sadece size özel ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik olmalıdır. Ortodontik tedavi ne kadar sürer sorusunun cevabı için, “daha önceki yıllarda ortodontik tedavi uzun süreler boyunca sürebilir” denebilirdi, ancak teknolojinin bugün geldiği noktada yarattığı yepyeni olanaklar, iyi bir ortodontik tedaviyi kısa bir sürede tamamlamaya yardımcı olmaya başladı. Üstelik kişiselleştirilebilme imkanı sunan braketler ve şeffaf düzeltici plaklar, hastaların tedavi süresince daha az rahatsızlık hissetmesini de sağlayarak tedavi sürecini kolaylaştırdı.

Bir hastanın göreceği ortodontik tedavinin süresi, hastadan hastaya hatta ortodonti uzmanından ortodonti uzmanına farklılık gösterebilir. Hastanın şikayetçi olduğu bozukluk, göreceği ortodontik tedavi planının içeriğini ve dolayısıyla süresini de etkileyecektir. Genel olarak ortodontik tedavinin uzun sürdüğünü ve aşama aşama değişkenlik göstereceğini söyleyebiliriz. Kimi kapanış bozuklukları için tek aşamalı bir tedavi yeterliyken bazı tedavilerde ancak iki üç aşamadan sonra başarıya ulaşılabilmektedir. Daha basit ortodontik sorunlar birkaç aylık süreçlerde çözülebilirken, yaşanan sorunun türüne göre değişmek üzere birçok ortodontik tedavide 1-2 yıl gibi sürelerde başarılı sonuç alınmaktadır.

Tedavi Ücretimi Devlet Öder mi?

SGK, kamuda verilen ortodontik tedavi hizmetlerinin halkın ihtiyaçlarına yetişememesi nedeni ile, SGK güvencesinde bulunan ve kamu hastanelerinden ortodontik tedavi hizmeti alamayan 18 yaşından küçük bireylerin özel kuruluşlarda yaptırdıkları ortodontik tedavinin giderlerinin bir kısmını karşılamaktadır.

Sahip olduğu maloklüzyonun (kötü çene kapanışı) tedavisine dair, Türk Dişhekimleri Birliği'nin güncel tedavi ücreti tarifesine göre kesilen faturalar hasta tarafından ödendikten ve bu faturalar SGK'ya ibraz edildikten sonra, SGK toplam tedavi giderinin bir kısmını (850-1500 TL arası), tedavi boyunca tedavi başlangıcında, tedavi başladıktan en az 6 ay sonra ve tedavi bitiminde üç taksitle hastaya geri ödüyor.

Hareketli Üst Çene Genişletme Apareyi
Üstte Çekimli Ortodontik Tedavi
Gömülü Köpek Dişinin Sürdürülmesi
Yüz Maskesi ile Ortodontik Tedavi
Sınıf III Hastalarda Ortognatik Cerrahi
Sınıf II Hastalarda Ortognatik Cerrahi
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi
Mini Vida Uygulaması
Kapaklı Braketler-Sürtünmesiz Sistem
Hızlı Üst Çene Genişletme Apareyi
Cerrahi Destekli Üst Çene Genişletme
Ortodontik Tedavide Diş Fırçalama